ΜΠΑΣΚΕΤ Προπονητική | Άθληση | Υγεία & Ευεξία
Ο Προπονητής των μικρών ηλικιών έχει αυτοσκοπό να κρατήσει τα παιδιά κοντά του, να τα κάνει με τη μεθοδολογία του να αγαπήσουν το άθλημα. Ο προπονητής πρέπει να έχει μεράκι και αυτό που λέμε (τρέλα) με το μπάσκετ, γιατί στις μικρές ηλικίες δεν υπάρχουν πολλά χρήματα, αλλά ούτε και δημοσιότητα. Θα πρέπει λοιπόν ο προπονητής να δεχτεί ότι η θέση του είναι αυτή του αφανούς ήρωα. Βασικό στοιχείο του προπονητή στις μικρές ηλικίες είναι η υπομονή, διότι δεν θα είναι όλα τα παιδιά καλοί παίκτες και με προδιαγραφές θα πρέπει να δείξει το μπάσκετ κυριολεκτικά από το Α και να επιμείνει έως ότου οι αθλητές αφομοιώσουν πλήρως τα βασικά.
Πρέπει να είμαστε σε θέση να προβλέψουμε την μελλοντική του θέση και δουλεύοντας μαζί του να το βοηθήσουμε να φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο. |